Milá Evernote!

Prožili jsme spolu na měsíc přesně šest let. Byla to léta plná vzestupů i pádů. Nejdřív spíš těch vzestupů. Později zejména oněch pádů.

Když ses objevila, vypadalas jako dar z nebes. Po krátkých námluvách jsem se do Tebe zamiloval a přešel na Tebe. Z OneNote. Plnil jsem Tě vším, co mi přišlo pod ruku. To víš, kluci, pořád musíme něco zkoušet, experimentovat, vymýšlet.

Byla se mnou v dobrém i zlém. Pomohlas mi kolikrát při rozhodování v poměrně důležitých věcech a když jsem odcházel z Microsoftu, většina dat, která jsem mohl ještě kdy potřebovat, šla se mnou právě v Tobě.

Když jsi přišla s appkou pro iOS, mé nadšení Tebou dosáhlo vrcholu. Až na výjimky se mi s Tebou i na té platformě spolupracovalo skvěle. Používal jsem Tě a dosud používám na čtyřech: Začal jsem na Windows a když dvakrát za rok zapnu své PC, pořád tam na mě čekáš. A pak já na Tebe, když se aktualizuješ. Později se přidaly dvě hlavní applí platformy a nakonec i ta hodinkářská.

Dvakrát jsem si Tě zaplatil, na rok, v obou případech to bylo v rámci slevové akce a pokaždé jsem po uplynutí roku shledal, že si Tě vlastně zas tak moc necením.

Většinu počítačového života jsem prožil ve Windows. Zvykl jsem si tam na úžasnou vymyšlenost, kterou jsem nevděčně bral jako samozřejmost: Koupím si aplikaci (tenkrát jsme jim ještě říkali “programy”) a tu používám. “Navždycky.” Nebo prostě jak dlouho chci. Aktualizace mám buď zdarma a nebo, pokud bych si je musel platit, zvážím, jestli se mi to vyplatí a podle toho se zařídím.

Kupříkladu to, čemu jsme dřív říkali “sada kancelářských aplikací Office”, se za poslední roky změnilo obrovsky. Ty výhody jsem zákazníkům dokázal prodat obrazně i doslova, byl jsem v tom špičkový, to se ani jinak nedalo. Ale sám doma na tom písíčku mám dosud prastarou verzi. Protože mi prostě stačí. Protože mi ty nové nenabízely až zas tolik navíc. Za ty prachy, rozumíš.

Zákazníci, zvlášť v mém segmentu, si tohle uvědomovali odjakživa. Nejsou hloupí. Pak ta korporace, s mírným, ale podstatným zpožděním, objevila cloud. Najednou se u nás začala skloňovat zkratka SaaS, tedy Software as a service, načež jsme vymysleli něco ještě lepšího. Software Plus Services. Ideální způsob, jak prodávat vlastně furt to samé, imrvére, každoročně. Tak, aby se zákoši patřičně podojili, accounťáci nažrali a corp zůstal celej.

Tys takhle fungovala v podstatě od začátku. Jako freemium. Základ zadáčo, zbytek placený. Později se ty placené služby rozdělily na ty pro běžné platící uživatele a pro megalomany. U mě zatím furt dobrý, protože ta základní verze zdarma byla pořád použitelná a hlavně fungovala na všech mých zařízeních. Na desktopu, přenosném počítači, tabletu i telefonu. A hodinkách. Co víc si přát.

V průběhu času se do Tebe nalily obrovský prachy. A stala se z Tebe korporace ne nepodobná té, kterou tak dobře znám. A to byl začátek konce. Začalas trpět nutností přinášet neustále něco nového. Přidávalas funkce a fičury, bujelas, najednou už jsi nebyla ta svižná appka na uchovávání poznámek, ale vlastně celá platforma na spoustu věcí.

Některé z Tvých vedlejšáků jsem měl rád. Třeba Skitch. Ten jsi ale pro naprostou většinu platform loni zařízla. Nebo Clearly, to jsem používal denně. Taky se Ti to znelíbilo. Protože to nepřinášelo žádný prachy.

Používám Tě hlavně tak, že mám v Omnifocusu rutinní, měsíc co měsíc se opakující úkol, který odkládám na dobu, kdy jsem v Česku. Ten úkol zní “Naskenuj dokumenty do EN”. Každý měsíc a kousek vezmu papíry, které se mi během posledních třiceti plus dní nastřádaly a naskenuju je do Tebe. Když jsem si Tě platil, používal jsem nejvyšší možné rozlišení, ve free obdobích o stupínek nižší, ale pořád dostatečné. Vždycky se mi do Tebe všecho vešlo a pokud ne, napravilas to v další várce.

Na cestách jsem si do Tebe nahrával hudební nápady. A na webu pořizoval screenshoty. A ukládal články, které jsem doufal ještě někdy využít. No, nacpal jsem toho do Tebe docela dost.

A chválil jsem Tě. Třeba když jsi šoupla ven pátou verzi iOS appky. Ačkoli jsem spravedlivě upozorňoval i na Tvé chyby, vždycky, kdyžs přišla s něčím smysluplným, jako třeba s těmi připomínkami, pokaždé jsem o tom dal světu rád vědět a občas si přitom nenápadně rýpnul do windowsích platforem. Chválil jsem Ti ikonu, radoval se z aktualizací, pěl ódy na nové smysluplnější fičury, šířil skvělé tipy i manuály a nahlížel do Tvé budoucnosti.

Jenže ve skutečnosti jsem Tě používal čím dál míň. A od chvíle, kdy se před dvěma lety objevila aplikace OneNote pro Mac a dokonce i první nástrojíček pro převedení poznámek z Tebe tam a posléze pořádný nástroj k témuž, navíc byl OneNote první, který využil funkci Document picker v iOS 8, přemýšlím čím dál častěji o návratu ztraceného syna. Nejvíc poslední dva roky, od chvíle, kdy jsem si uvědomil, jak Tě vlastně ignoruju.

Ironií osudu jsem ale Tvé budoucnosti věřil víc než budoucnosti další z neustále měněných microsoftích appek. Pomáhaly Ti v mých očích i iracionální úvahy typu “Vede je holka se stejným jménem jako ta šťabajzna z Krokodýla Dundeeho”. Tvá cenová politika mi nepřišla ideální, ale rozhodně jsem ji měl za alespoň na pár let udržitelnou. Sám jsem letos zůstal už zase jen u Tvé free verze.

Poslední roky jsem si ověřil, že nesnáším robustní aplikace, nemám rád bublinky, obrázky, blbůstky, vyhovují mě čistě textové seznamy. Proto na většinu těch písmenkoidních věcí místo Tebe používám pro mě mnohem, mnohem sympatičtější Workflowy a nedám na tu appku dopustit. Tebe pořád ještě ze zvyku trpím na ty ostatní věci typu uložené články. Ale i v tom Tě pomalu a jistě vytlačuje Pocket.

Když jsem si ráno přečetl aktuální e-mail od Tebe, nejdřív jsem se zaradoval. Píšeš v něm o změnách v cenových úrovních svých plánů. Tady je kompletní text o těch změnách. Protože jsi strašně nekonkrétní, předpokládal jsem, že ses pochlapila a uvědomila si, že vhodným snížením cen nalákáš další nové zákazníky, kterým by jinak stačila verze zdarma. Bravo!

Ale formuluješ to divně. Začínáš o tom, že se toho za poslední rok hodně změnilo, že ses zaměřila na aktualizace všech platform, blablabla, žes začala se zlepšeními možností editace a že budou další aktualizace a že jdeš propojit s Google Drive a s Outlookem. A že zůstáváš komitována – záměrně překládám takhle kostrbatě, protože komitmenty jsou středobodem microsoftího přístupu k práci a kontextový inside joke – pokud jde o to, abychom my, Tví uživatelé, s Tebou byli co nejproduktivnější. Bez reklam. Bez prodávání dat. Za férovou cenu. Jo, to tam píšeš, férovou cenu.

Načež mezi řečí zmíníš, že my, kteří bychom chtěli pokračovat s jízdou zdarma, máme měsíc na to, abychom se rozhodli, na kterých zařízeních si Tě necháme. Protože pro nás budeš fungovat jen na dvou. NA DVOU! Ani o zařízení víc. WTF!

Takže mám třicet dní na to, abych se rozhodl, jestli si Tě nechat na iPhonu a iPadu. Nebo iPhonu a Macu mini. Nebo na Macbooku a PC. Nebo…

Odrolloval jsem níž. Abych se dozvěděl, který z placených plánů, teď jistě levnější, pro mě bude ten pravý. Přísahám, že jsem byl připravený, ba dokonce natěšený, že Ti hned pošlu nějaký ten bakšiš. Ale co jsem uviděl, mě nepotěšilo. Ty blázínku, vždyť Ty zdražuješ! Píšeš o změně ceny a zapomeneš se zmínit o tom, že je to změna nahoru, a ne nepodstatná! Ze tří dolarů měsíčně na čtyři nebo ze šesti na osm! A je jedno, že se tak stane až od půlky srpna, je to prostě průšvih.

Jsem z toho tak znechucený, že už se mi Ti ani nechce psát dál. Strávili jsme spolu šest let, takže bychom se měli znát dobře. Ve skutečnosti znám ale jen já Tebe, Ty ses o mě nikdy nezajímala, nikdy jsi nic neudělala tak, jak bych si to přál já, vždycky bylo po Tvém. Naše okolí si možná už i všímalo, že se ze mě stal Tvůj podpantoflák.

Dovol mi proto na závěr napsat Ti něco, co jsem nikdy žádné ženě (ani neženě) nenapsal. Ani neřekl. Musím Ti to říct, protože bych byl rád, aby ses nad tím zamyslela:

Stala se z Tebe nenažraná kráva a já s Tebou končím. Všechny poznámky z Tebe si převedu jinam. Buď to bude OneNote nebo Simplenote nebo další z mnoha alternativ. Protože tohle Ty si neuvědomuješ: Že dneska už tu konkurenci máš. A že je levnější. A v lecčem lepší.

Přál bych si, aby tohle psaníčko sdílelo co nejvíc lidí. A aby psali články a tweety a e-maily v podobném duchu. Protože Ty, milá zlatá, potřebuješ oblíbenou americkou intervenci jako nikdy dřív. A je třeba, aby Ti to zákazníci na celém světě omlátili o hlavu. Že s tímhle hloupě oznámeným a sakra špatně odargumentovaným zdražením a zmrzačujícím omezením Basic verze nesouhlasíme.

Do té doby, než se chytneš za nos, pokračuj beze mě. Ke kroku Tě v následujících měsících opustit se doufám uchýlí natolik kritické množství lidí, že Ti konečně docvakne, co máš udělat.

Jsem Ti vděčný za všechno, cos pro mě v průběhu posledních šesti let udělala, děkuji Ti za to a těším se na případnou viděnou v rozumnějších časech.

Už ne Tvůj,

Honza

P.S.: Anička ani netuší, že kvůli Tobě porušuji své digitální prázdniny pouhý týden po jejich započetí, tak si koukej vážit toho, že se s Tebou takhle párám. Dikyčau.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *